Lietas, kas palielina tēriņus

Pat tad, ja cilvēks rūpīgi plāno un seko līdzi savam mēneša budžetam, bieži rodas situācijas, kad izdevumi, plānojot vai iepriekš to neparedzot, kļūst lielāki. Iemesli tam var būt visdažādākie, kā arī tēriņu apmērs variē atkarībā no paša mērķa.

Tēriņus palielināt var cilvēka ieradumi – gan kaitīgie, gan nevajadzīgie, gan pozitīvie. Kaitīgie ieradumi ir, piemēram, azartspēles, smēķēšana, alkohola lietošana. Šādi ieradumi nav labi ne cilvēka pašsajūtai, ne maka biezumam; tie rada liekus izdevumus, kas, ar laiku uzkrājoties, veido samērā lielu summu. Tēriņu pieaugumu rosina arī dažādi nevajadzīgi ieradumi, bez kuriem cilvēks varētu ikdienā iztikt, kā došanās ēst pusdienas dārgākās ēstuvēs, kafijas pirkšana, apģērba vai aksesuāru iegādāšanās bez īpašas vajadzības un citi. Šādi ieradumi ir pieļaujami ik pa laikam, taču cilvēki mēdz pārforsēt, kas tad arī rada liekus tēriņus. Pastāv arī pozitīvi ieradumi, kas ir labvēlīgi cilvēka dzīvē, taču tomēr arī rada papildus izdevumus – sporta zāles abonements, ceļošana, dažādu kultūras pasākumu apmeklēšana.

Izdevumu palielināšanos ietekmē arī negaidītas situācijas vai sarežģījumi, kad cilvēkam jāizdod papildus līdzekļi. Tas var būt automašīnas remonts, medicīniskie pakalpojumi, dažādas tehnikas labošana. Negaidītām situācijām neviens nevar iepriekš sagatavoties, taču, plānojot savu ikmēneša budžetu, būtu vērtīgi iekļaut noteiktu naudas summu neparedzētiem gadījumiem, kas sniegs atbalstu, ja attiecīga situācija rastos.

Papildus tēriņi īpaši rodas dažādās sezonās un svētku laikā. Ziemā tās var būt Ziemassvētku dāvanas, ziemas riepu maiņa, atbilstoša apģērba iegāde, cena par apkuri; vasarā tie var būt ieplānoti ceļojumi u.t.t. Katrā gadalaikā vai pat mēnesī papildus izdevumi var atšķirties.

Nozīmīgs papildus izdevumu iemesls ir aizdevums. Tā ir aizdevuma ikmēneša atmaksa, soda nauda, ja ir kavēta aizdevuma atmaksa, vai maksa par aizdevuma atmaksas termiņa pagarināšanu. Ir svarīgi, ņemot kredītu, iepriekš izplānot papildus izdevumus, kas var rasties.

Neviens cilvēks nespēj iepriekš izplānot katru vissīkāko izdevumu, tādēļ ir vērts apzināties, kādi varētu būt attiecīgie iemesli, un padomāt par papildus līdzekļiem negaidītām situācijām. Lietas, kas palielina tēriņus ir individuālas katram cilvēkam, un tās var būt gan neatkarīgas no paša cilvēka vai viņa izraisītas.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.